SEO

Tips for a great blog

Web sitenizi arama motorlarında görünür kılmakKendinize ait SimpleSite sitenizi kurduğunuza göre, elbette Google veya Bing gibi - tercihen birincisi üzerinde – arama motorlarında bulunmak istiyorsunuz! Belki de çoktan web site adınızı aratıp, sonuçların içinde olup olmadığınıza baktınız. (Hala bir web siteniz yok mu? Sadece bir kaç basit adımla hemen bir tane yapın!)

Eğer bulamadıysanız, umudunuzu kaybetmeyin; sitenizin arama motorları sonunçlarında çıkması (maalesef) bir gece de olabilecel bir gelişme değil. Sitenizin arama motorlarının sonuçlarında görünür olmaması sitenizin online olmadığı anlamına gelmemektedir! Bu sadece sitenizin henüz taranıp kayda alınmadığını göstermektedir. URL adresinizi (www.benimsitem.com ya da www.adım.SimpleSite.com.tr ) direkt olarak adres çubuğuna yazarak kendinizi Google veya Bing üzerinde aratırsanız, siteniz karşınıza çıkacaktır. Arama motorlarından iyi sonuçlarla çok sayıda ziyaretçi çekmek, genellikle sabır ve bir süre çalışma gerektirmekte.

Ayrıca, web sitenizin daha yüksek sıralarda ve daha sık arama motorlarında çıkması için taktik ve kullanım kılavuzu şeklinde bulunan arama motoru optimizasyonu (SEO olarak da bilinen) başlı başına bir konsept var. Sitenizi bu kılavuzlara bağlayacak şekilde optimize etmek, sitenizin sonuçlarda ne kadar sıklıkla ve ne kadar yukarıda çıkacağını pozitif olarak etkileyecektir. Genellikle arama sonuçlarında ne kadar yukarıda gözükürseniz, sitenize o kadar ziyaretçi çekebilirsiniz. Bunun için Google ve Bing gibi arama motorları, internet üzerinde bulunan web sitelerini sistematik olarak gözden geçirmek için web tarayıcılarını kullanırlar. Web sitesite göz attıktan sonra, çok sayıda faktörlere dayalı olarak web siteyi kayda alırlar.

Bu sözde sıralama faktörleri ne kadar başarılı olursa, siteniz arattığınızda daha ön sıralarda çıkacaktır. Genel olarak, internet pazarlamacıları ve SEO ile çalışan diğer insanlar Google’ın 200 sıralama faktörü kullandığını farz etmektedirler. Bu kapsamlı liste eğer Google’ın 200 sıralama faktörünü merak ediyorsanız, okumaya değer bir kaynak.

Tek tek bu sıralama faktörlerine değinmek yerine, SimpleSitekullanıcılarına hemen web sitelerine uygulayabilecekleri temel SEO ipuçları vermektedir. Bu ipuçları arama motorlarında birinci sırayı garantilemez, ama sitenizin Google ve Bing tarafından daha kolay fark edilmesine ve sonuçlarda daha yüksek sıralama almanıza yardımcı olacaktır.

Web sitenizde anahtar kelimeler kullanın

Arama motorlarını kullanarak internet üzerinde herhangi bir şey bulmak istediğinizde, aradığınız şeyi yazarak başlarsınız. Yazdığınız genel olarak anahtar kelime veya anahtar cümle olarak bilinmektedir. Bu anahtar kelimeler sitenizi optimize ederken aklınızda tutmanız gerekenlerdir. Sizin sitenizde sunduğunuz gibi konu, ürün ya da servisleri bulmak için sizce insanlar hangi anahtar kelimeleri kullanmaktadırlar? Arama motorlarının sitenizin ne hakkında olduğunu anlamaları için menü başlıklarını, sayfa başlıklarını ve de metin içeriklerini kullanın. Aşırıya kaçmamaya özen gösterin! Alakalı anahtar kelimeleri sitenizin her yerinde kullanmak anahtar kelime doldurma olarak da bilinir ve bu genel olarak arama motorlarının sizi daha yüksek göstermesi için kullanılan, rahatsız edici bir durum olarak görülür. Bu kısa süreli olarak işinize yarasada, Google ya da Bing’in farkına varması durumunda web siteniz panelize edilerek çok daha aşağılarda (10 sayfa ya da daha aşağısı) görünmesine neden olur. En kötü durumda, siteniz arama motorlarından tamamen bloklanabilir.

Bunun yerine, anahtar kelimeleri nerede kullanımı doğalsa orada kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Sayfanızın başlığında kullandıktan sonra metnin içerisinde bir ya da iki kere bahsetmeniz başarılı bir kullanım örneğidir. Arama motorları eş anlamlı kelimeleri algılayarak aralarında bağlantı kurabileceği için bu kelimeleri de kullanmaya çalışabilirsiniz.

Alan adınızı iyi düşünün

Eğer SimpleSite’ınız için bir alan adı almayı düşünüyorsanız, kısa ve kolay akılda kalır olmasına dikkat edin. Arama motorlarının kısa, benzersiz ve alakalı alan adlarını daha iyi sıralama eğilimleri vardır. Alan adının yaşının da SEO sıralama faktörlerinde etkisi vardır. Bunun anlamı, yeni bir alan adı aldığınızda henüz yeni ve internet üzerinde belli bir süre bulunmuş eski bir alan adı kadar otoritesi olmayan bir alan adına sahip olmaktasınız.

Eğer hazırda bir alan adınız varsa, yeni bir alan adı almak yerine o alan adınızı SimpleSite’a transfer etmenizi öneririz. Tüm bunlar ayrıca web siteniz için de geçerlidir; tamamen yeni web siteleri eski siteler kadar yüksek sıralarda görünmemektedir.

Son olarak, alan adınıza bir anahtar kelime koymanız arama motorlarına sitenizin alakadarlığını göstermenin başka bir yoludur.

Arama motorları web sitesini bağlayan insanlara daha fazla dikkat etmektedir. Sitenizde bulunan her linki bir yukarı oy olarak düşünebilirsiniz. Her link arama motorlarına “hey, bu web sitesi ilginç ve alakalı! Belkide bu anahtar kelime için tekrar gözden geçirilip, daha yüksek sıralanmalıdır.” demektedir. Bunun anlamı daha fazla link iyidir demek değildir. Örneğin, eğer blog ve forumlara girip web sitenize yüzlerce link eklerseniz, bu sizin sitenizin konusuyla alakalı tek bir link kadar etkili olmayacaktır. Konu web sitenizdeki linklere geldiğinde, önemli olan kalitedir - miktar değil.

Benzer konu, servis ya da ürünleri olan başka insanlar bulmaya çalışarak, sitenize link ile bağlanmak isteyip istemediklerini öğrenebilirsiniz. Arkadaşlarınızdan ve ailenizden sizin sitenizi kendi sitelerinde, Facebook profillerine, Twitter sayflarına vb. bahsederek linklemelerini isteyebilirsiniz. Sosyal medyada bahsediliyor olmak sitenizin Google sıralamalarına yardımcı olacaktır. Bu sebeple, sosyal medya paylaşma butonlarımızı kullanarak SimpleSite’ınızı Facebook, Twitter ve Google+’da paylaşabilirsiniz.

O kadar da zor değil – ancak sürekli uğraş gerektiriyor

Bu ipuçlarını takip etmek web sitenizin optimize etmeyi seçtiğiniz anahtar kelimeler ile arama motorlarında daha yüksek sıralarda çıkmasına yardımcı olacaktır. Tüm bunlar SEO buz dağının sadece görünen yüzüdür.

Arama sonuçları, sitenize benzer kaç tane başka site olduğuna, sizin ne sunduğunuza, sitenizin kaç yaşında olduğuna, sitenizi ne sıklıkla güncellediğinize vb. göre değişmektedir. Arama motorları web siteleri tarayarak arama sonuçlarını sürekli ayarlamaktadırlar – web sitenizin aramalarda bir gün 1. sayfada çıkarken başka bir gün 2. ya da 3. saylafalarda çıktığını görebilirsiniz.

Web sitenizin konusunun, servisinin ya da ürününün arama yapan insanlar için yüksek kaliteli ve alakalı kalabilmesi için SEO sürekli bir çalışma gerektirmektedir. SEO ayrıca yavaş bir süreçtir; gelişmeleri görebilmeniz, haftalar ve bazen aylar alabilmektedir. Eğer yukarıdaki ipuçlarını takip etmeye başlar ve sitenizi güncel tutarsanız, arama sonuçlarınızı büyük arama motorlarında aktif olarak geliştirebilirsiniz.