Blog Yarat

Tips for a great blog

4 adımda çekici ve başarılı bir blog oluşturmak

Belki bloğunuzu ne için kullanmak istediğinize dair çok iyi bir fikriniz var. Ve belki de blog dünyasına ilk adımlarınızı atacaksınız. Her iki şekilde de, aşağıdaki 4 öneri size blog yazma yolunda hızlıca yardımcı olacak! Hala bir bloğunuz yok mu? Sadece bir kaç basit adımla hemen bir tane yapın!1. Odağınızı Bulun

Lightbulb - find your blog's focus

Neden bir blog yazıyorum? Yazmaya başlamadan önce kendinize bu soruyu sorun. Bloğunuzun temasını bulmak sizin ve okuyucularınız için son derece yardımcı olacaktır. Bu soruyu “ne hakkında yazmak istiyorum?” yerine sormak, sizin konu yerine motivasyon aradığınızı göstermektedir. Bloğunuz kişisel bir blog mu? Hobinizi sergilemek için mi var? Bloğunuz SimpleSite’nize destek olmak için mi var, yoksa sitenizin atan kalbi mi? Kendi görüşlerinizi ya da bilginizi paylaştığınız bi blog da oluşturabilirsiniz. Her ne konuda karar kılarsanız kılın, tutkulu olduğunuz bir konuda yazın. Bu yazınızdan anlaşılacak ve içeriğinizin ziyaretçilerinize daha çok hitab etmesini sağlayacaktır.

2. Dikkat Çekici Başlıklar Yazın

Newspaper - come up with catching headlines

Başlıklar ziyaretçilerinizin yazınıza baktıklarında ilk görecekleri şey olacaktır. Eğer SimpleSite bloğunuzda birden fazla yazı varsa, başlıklar ziyaretçilerinizin hangisine tıklayacaklarına karar vermeden önce ilk taradıkları yer olacaktır – eğer herhangi birine tıklamaya karar verirlerse! Başlıklarınızı dayanılmaz kıldığınızdan emin olun, böylelikle okuyucularınız dayanamayıp tıklamak zorunda kalacaklar! Meraklarını uyandırın! Bunu başarmak için size önerimiz, başlıklarınızı kısa ve öz tutmanız. “Harika”, “inanılmaz” ya da “mükemmel” gibi pozitif sıfatlar başlıklarınızı magnetik kılacaktır (ekstra taktik: başarılı blogları googlelayıp inceleyerek çekici başlıklar konusunda ilham alabilirsiniz).

3. Sık Sık Yazın

Keyboard - update your blog regularly

Düzenli olarak bloğunuzu güncellemek okuyucularınıza daha dinamik bir deneyim sunacaktır. SimpleSite bloğu daha hızlı ve kolay, çeşitli yeni içerik paylaşımını kolaylaştırır. Metnin yanı sıra, görsel, video, alıntı, şiir ya da link gibi içerikler de paylaşabilirsiniz. Bu sitenizi renklendirerek ziyaretçilerinize daha çekici hale getirecektir. Sonuç olarak size önerimiz okunurluk açısından metinlerinizi kısa tutmanız ve hemen içeriğinizdeki önemli noktaları paylaşmanız (ziyaretçileriniz bunları arıyor olacak!). Bu şekilde bloğunuzu düzenli olarak yönetebilmek ve güncel tutabilmek daha kolay olacaktır.


4. Ziyaretçileriniz ile İletişime Geçin

Tablet - engage with your readers

Yorumlar bloğunuzdaki aktiviteyi kontrol etmek için paha biçilmezdir. SimpleSite ziyaretçilerinizin yorum bırakmasını sağlayacak bir sistem barındırmaktadır. Bu fırsattan yararlanın! Yazılarınıza geri dönüş almak (nelerin işe yarayıp, nelerin yaramadığı gibi) sizin için değerli olacaktır. Okuyucularınız ile diyalog kurun, bu şekilde size ilham veya yeni fikirler verebiliriler – sitenizde okumak istedikleri fikirler! Bu şekilde yazar ve okuyucu arasında bir iletişim kurmak, bloğun sürekliliğine yardımcı olurken yeni okuyucuları da kendine çekecektir. Taktik: SimpleSite’ın mesajlaşma özelliği ile her yeni bir blog yazısı yazdığınızda, e-mail listenize bilgilendirme mesajı gönderebilirsiniz! Sitenize giriş yaptığınızda sağ tarafta “Arkadaşına bahset” butonunu bulabilirsiniz.

Sanal kalemi elinize alarak yazmaya hazır mısınız? Kendinize ait SimpleSite bloğunuza buradan sadece bir kaç adımda sahip olabilirsiniz. Mutlu bloglamalar!