Daha fazla trafik

Get More Traffic

kolay adımda sitenizde daha fazla ziyaretçi trafiği yaratmak

Web sitenize bir isim seçtiniz, mükemmel bir tasarım buldunuz ve içerik eklediniz. Şimdi sitenizi tüm dünyayla paylaşma zamanı! Aşağıdaki 5 kolay ve hemen kullanılabilir yol ile sitenizi olabilidiğince çok kişinin ziyaret etmesini garantileyin. Hala bir web siteniz yok mu? Sadece bir kaç basit adımla hemen bir tane yapın!1. Arama motorlarının size bulabilceklerinden emin olun

Search Engine

Google’ın sitenizi bulup kayda alması haftaları bulabilir. Sitenizin URL’sini kendiniz sunarak zaman kazanabilirsiniz. URL sizin web adresinizdir, örneğin http://www.adınız.com.tr ya da http://adınız.SimpleSite.com.tr – siteniz açıkken adres çubuğuna bakarak hangi URL’ye sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Ayrıca URL’nizi Bing ve Yahoo arama motorlarına da kaydettirebilirsiniz.

Bonus taktik: Yönlendirmelerden ve de önerilen sitelerden faydalanın

Arama motorlarına sitenizi kaydettirmenin yanı sıra, web sitenizi web dizinlerine listelemenizde iyi bir fikirdir. Bu listeleme arama motorlarında sitenizin bulunmasında pozitif bir etki yapabilir. En çok bilinen ve kullanılan web dizini Dmoz.org’dur – talimatları okuduktan sonra sitenizi listeletebilirsiniz.

StumbleUpon gibi bir öneri sitesi, kişilerin ilgi alanları ile bu ilgil alanlarına sahip web sitelerini eşleştirmektedir. Eğer sitenizin başkalarınında ilgilenebileceği içerikler sunduğunu düşünüyorsanız, kendi takipçilerine sunabilmeleri için StumbleUpon’a ekleyin.


2. E-mail adres listenizden faydalanın

Use your email address book

E-mail hesabınızda bir altın madeni yatıyor ve onu kullanmanız için sizi bekliyor! Ailenize, arkadaşlarınıza, iş arkadaşlarınıza vb. mail göndermek sitenizin farkedilmesi için iyi bir başlangıç olabilir. Bu şekilde sitenizde ziyaretçi trafiğini başlatabilirsiniz. Uzun ve detaylı bir mail yerine, birkaç cümle ve sitenizin linki yeterli olacaktır.

Toplu bir e-mail göndermek kolay bir çözüm olsada, ağınızda bulunan önemli kişilere kişisel mailler attığınıza dikkat etmenizi öneririz. Bu kişilerin sitenizin neden ilginç olabileceğini hemen görebilmeleri sitenizi kendi ağlarında paylaşmaları açısından önemlidir.

Bonus taktik: e-mail aracını kullanın ya da maillerinize imza ekleyin

SimpleSite’ın e-mail aracını kullanarak sitenizi kolay ve hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz. Sitenizin kontrol panelinde (sitenize giriş yaptıktan hemen sonra), sitenizin sağ tarafında “Arkadaşınıza bahsedin” linkini göreceksiniz. Butona tıklayarak talimatları takip ediniz.

Eğer gönderilen maillerinizde ekli otomatik bir imzanız yoksa, şimdi eklemek için tam zamanı! Bu her mail yolladığınızda sitenizi tanıtmak için kolay bir yöntem olacaktır. Sadece sitenizin URL’sini eklemek yerine, biraz daha ilgi çekici yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin: “Haydut’u takip edin, dünyanın en tatlı köpeği, haftalık güncellemeler, fotoğraflar ve videolarla. www.HaydutuYakala.SimpleSite.com.tr adresini hemen tıkla”. Bu şekilde mesajınızı okuyan insanlarla daha iyi iletişim kurabilir ve onlara linkinizi tıklamaları için son bir basamak sunmuş olursunuz.


3. Devamlı web site aktivitesi = daha fazla trafik

Be active on your website

Sitenizin toz tutmasına izin vermeyin. Sitenizin içeriğini düzenli olarak güncellediğinizden emin olun. Bu şekilde sitenizi hem ziyaretçileriniz hem de arama motorları için daha ilginç bir hale getirmiş olacaksınız.

Bonus taktik: Hedef belirleyin ve içeriğinizi hesaplayın

Sitenize her gün yeni bir içerik eklemek hem sizin hem de ziyaretçileriniz için fazla gelebilir. Onun yerine, kendinize hedefler belirleyebilirsiniz; hatada bir, iki haftada bir, ayda bir.. Bu tamamen size kalmış.

Hergün tekerleği tekrar tekrar icat etmenize gerek yok. Küçük bir güncelleme ya da eğlenceli bir fotoğraf paylaşmak, uzun bir blog yazsısı yazmak ya da mağazanıza yeni bir ürün eklemek kadar sitenizi aktif tutmakta değerlidir.


Trade your links with other websites

Kaliteli ve alakalı içerik yaratmak her ne kadar ziyaretçileriniz ve arama motorları için iyi bir yöntem olsa da, link takasınında önemi vardır. Sitenizin linkini takip ettiğiniz web siteleri ya da bloglarla takas etmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle daha fazla kitleye ulaşmış olacaksınız.

Bonus taktik: kendi temanızı ve oyun alanınızı öğrenin

Sitenizin temasına benzer başka sitelerle linkinizi takas etmek ziyaretçileriniz için daha fazla değer taşımaktadır. Elbette bu durum iki yönlüdür; takas ettiğiniz web sitesi sahibi de aynı değeri kendi ziyaretçileri için görecektir. Eğer onlarda aynısını sizin için yaparsa – linkinize küçük bir hikaye eklemek ya da diğerlerinin sitesinden bahsetmek, linkinizi takas etmenizi kolaylaştıracaktır.

“İnternet hiyerarşi”sinde nerede olduğunuzu bilmek sizin yararınızı olacaktır. Örneğin, eğer küçük bir hobi sitesine sahipseniz, büyük kurumsal veya medya şirketleri ile link takası edebilmeniz küçük bir şans taşıyacaktır. Akıllı oynayıp, kendi seviyenize yakın siteleri hedeflemelisiniz; onlar sizinle link takas etmeye ve sizi sitelerinde tanıtmaya daha sıcak bakıyor olacaklardır.


5. Sosyalleşin!

Use your social media channels

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya siteleri sitenize trafik sağlamak söz konusu olduğunda altın değerindedir. Bugünlerde doğru kullanıldıkları takdirde arama motorlarından bile daha etkili olabilmektedirler. Her yeni güncellemenizde web sitenizi sosyal medya kanallarınızda paylaşmayı alışkanlık haline getirin.

Bonus taktik: Görsellerinizi ve videolarınızı nereye yüklediğiniz konusunda akıllı davranın

Görsellerinizi ya da videolarınızı Facebook’ta paylaşmak yerine, web sitenize yükleyerek, sitenizin linkini Facebook sayfanızda, Twitter hesabınızda vb. paylaşabilirsiniz. İçeriğinizin ziyaretçileriniz için alakalı ve ilgi çekici olduğuna dikkat edin, böylelikle kendilerini tutamayıp sitenizi ziyaret edecek ve içeriğinizi paylaşacaklardır!